Z bývalé stáje stylový obývací pokoj! Přeměna od stropu po podlahu

Discover

I za málo peněz lze ze starého vytvořit funkční a krásné bydlení. Přesvědčí vás o tom Petr, který svépomocí zrekonstruoval starou stáj na obývací pokoj.

Dnes už téměř 70letá dřevěnice na severu východního Slovenska nabídla majitelům široké možnosti přizpůsobení životu 4-členné rodiny. Jelikož rozloha staré dřevěnice byla jen přibližně 60 čtverečních metrů ve třech obytných místnostech, majitelé se rozhodli zútulnit prostor původně určený pro domácí zvířata.

Kamenná část domu, navázaná na srubovou asi metr pod úrovní podlahy, sloužila předkům jako stáj. Ta inspirovala majitele k povedené rekonstrukci. Dnes už dřevěnice slouží někomu jinému, pan Peter však zdokumentoval, jak postupovali při tehdejší přeměně.

Rekonstrukce probíhala většinou svépomocí v několika krocích:
Odstranění podlahových fošen
Preventivní injektáž kamenných zdí proti případnému vzlínání vlhkosti
Shození původního dřevěného stropu
Ošetření původních stropních trámů
Vytvoření severního okna a terasového okna na jižní straně
Betonování podlahy
Obezdění původních kamenných stěn
Vybudování dřevěného stropu
Stavba dřevěné pochůzné části
1 Odstranění podlahových fošen
Roštovou podlahu ve stáji tvořily desky silné 5 centimetrů, stále pokryté a nasáklé výkaly hospodářských zvířat. Některé byly spráchniveny a při vytrhávání se nám doslova rozpadávaly pod rukama. Každopádně takové desky velmi dobře posloužily jako enormní topné palivo v kachlových kamnech.

2 Odborná preventivní injektáž kamenných zdí
V tomto případě dům nebyl vlhký, ale zkušenější starší lidé říkají, že kámen se někdy chová jako houba, proto jsme volili cestu preventivního napuštění kamenných zdí speciálním chemickým roztokem odpuzujícím vodu.

Toto ošetření provádějí odborníci, stačí trochu popátrat a určitě natrefíte hned na několik firem. Cena za úkon se stanovuje za běžný metr, plus množství použité „chemie“ a cesta.

3 Shození původního dřevěného stropu
Přeměna stáje na obývací pokoj – původní strop stáje
Zdroj: Peter Danko

Původní strop stáje tvořily na trámech uložené nerovnoměrně široké desky, mezi kterými se vytvářely mezery. Byly v mnohem lepším stavu než podlahové fošny, ale k renovaci nebyly vhodné. Takže jsme se rozhodli sestavit strop z nových desek. Zachovali jsme jen původní trámy.

Při shazování starého dřevěného stropu doporučujeme použít ochranné prostředky, jako je například v současnosti využívaný respirátor. Na půdě, tedy na vrchu desek, bylo jako tepelná izolace uloženo staré seno a sláma, vše stejně prasknivějící a podporující další prachhnivění. Při práci je třeba dávat si pozor na vdechování prachu, který může způsobit problém hlavně alergikům či astmatikům.

4 Ošetření původních stropních trámů
Na nový strop jsme použili nové podlahové desky pro pero a drážku. Tyto jsme položili na původní trámy.

Po dokonalém vsáknutí a vyschnutí přípravku jsme trámy natřeli lazurou. Jelikož jsme chtěli zachovat původní popraskaný a „červotočový“ vzhled, a tedy i pórovitý – silně nasákavý, první dvě vrstvy nátěru byly napouštěcí. Je nutné důkladně štětcem zacházet do všech spár, nešetřit lazurou. (Použili jsme tenkovrstvou lazuru na dřevo Slovlux, odstín tmavá hnědá.)

Původní trámy s efektní a žádanou kresbou od červotoče jsme nejprve ošetřili drátěným kartáčem, aby se odstranila případná nahnívající ložiska. Po důkladném mechanickém očištění je nutno trámy napustit biocidním a zároveň fungicidním přípravkem (preventivní přípravek proti dřevokaznému hmyzu, houbám, hnilobě a plísním – v našem případě to byl Bochemit ve třech nátěrech, se kterým vám rádi poradí v odborné prodejně).

Sponsor

PR článek

Latest

Stěny, treláže a ploty mohou být i ve stinných zahradách plné pěkné zeleně, jen je třeba si zvolit správné druhy

Stěny, treláže a ploty mohou být i ve stinných zahradách plné pěkné zeleně, jen je třeba si zvolit správné druhyGalérie (15)Zdroj: ShutterstockVybrat si můžete...

Sen o krásně rozkvetlém balkoně se může splnit, i když ho máte ve stínu. Co na něj vysadit?

I když se na váš balkon či terasu nedostane během dne mnoho slunečních paprsků, nemusíte si zoufat. Je mnoho rostlin, kterým takové stanoviště vůbec...

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu trávit čas...

Jak vybrat stylový pracovní stůl?

Kvalitní pracovní stůl je naprostým základem každého místa, které pro práci využíváme. Dá se pak říci, že je srdcem, kolem něhož se všechno točí....

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D, K. No...