Z bývalé stáje stylový obývací pokoj! Přeměna od stropu po podlahu

I za málo peněz lze ze starého vytvořit funkční a krásné bydlení. Přesvědčí vás o tom Petr, který svépomocí zrekonstruoval starou stáj na obývací pokoj.

Dnes už téměř 70letá dřevěnice na severu východního Slovenska nabídla majitelům široké možnosti přizpůsobení životu 4-členné rodiny. Jelikož rozloha staré dřevěnice byla jen přibližně 60 čtverečních metrů ve třech obytných místnostech, majitelé se rozhodli zútulnit prostor původně určený pro domácí zvířata.

Kamenná část domu, navázaná na srubovou asi metr pod úrovní podlahy, sloužila předkům jako stáj. Ta inspirovala majitele k povedené rekonstrukci. Dnes už dřevěnice slouží někomu jinému, pan Peter však zdokumentoval, jak postupovali při tehdejší přeměně.

Rekonstrukce probíhala většinou svépomocí v několika krocích:
Odstranění podlahových fošen
Preventivní injektáž kamenných zdí proti případnému vzlínání vlhkosti
Shození původního dřevěného stropu
Ošetření původních stropních trámů
Vytvoření severního okna a terasového okna na jižní straně
Betonování podlahy
Obezdění původních kamenných stěn
Vybudování dřevěného stropu
Stavba dřevěné pochůzné části
1 Odstranění podlahových fošen
Roštovou podlahu ve stáji tvořily desky silné 5 centimetrů, stále pokryté a nasáklé výkaly hospodářských zvířat. Některé byly spráchniveny a při vytrhávání se nám doslova rozpadávaly pod rukama. Každopádně takové desky velmi dobře posloužily jako enormní topné palivo v kachlových kamnech.

2 Odborná preventivní injektáž kamenných zdí
V tomto případě dům nebyl vlhký, ale zkušenější starší lidé říkají, že kámen se někdy chová jako houba, proto jsme volili cestu preventivního napuštění kamenných zdí speciálním chemickým roztokem odpuzujícím vodu.

Toto ošetření provádějí odborníci, stačí trochu popátrat a určitě natrefíte hned na několik firem. Cena za úkon se stanovuje za běžný metr, plus množství použité „chemie“ a cesta.

3 Shození původního dřevěného stropu
Přeměna stáje na obývací pokoj – původní strop stáje
Zdroj: Peter Danko

Původní strop stáje tvořily na trámech uložené nerovnoměrně široké desky, mezi kterými se vytvářely mezery. Byly v mnohem lepším stavu než podlahové fošny, ale k renovaci nebyly vhodné. Takže jsme se rozhodli sestavit strop z nových desek. Zachovali jsme jen původní trámy.

Při shazování starého dřevěného stropu doporučujeme použít ochranné prostředky, jako je například v současnosti využívaný respirátor. Na půdě, tedy na vrchu desek, bylo jako tepelná izolace uloženo staré seno a sláma, vše stejně prasknivějící a podporující další prachhnivění. Při práci je třeba dávat si pozor na vdechování prachu, který může způsobit problém hlavně alergikům či astmatikům.

4 Ošetření původních stropních trámů
Na nový strop jsme použili nové podlahové desky pro pero a drážku. Tyto jsme položili na původní trámy.

Po dokonalém vsáknutí a vyschnutí přípravku jsme trámy natřeli lazurou. Jelikož jsme chtěli zachovat původní popraskaný a „červotočový“ vzhled, a tedy i pórovitý – silně nasákavý, první dvě vrstvy nátěru byly napouštěcí. Je nutné důkladně štětcem zacházet do všech spár, nešetřit lazurou. (Použili jsme tenkovrstvou lazuru na dřevo Slovlux, odstín tmavá hnědá.)

Původní trámy s efektní a žádanou kresbou od červotoče jsme nejprve ošetřili drátěným kartáčem, aby se odstranila případná nahnívající ložiska. Po důkladném mechanickém očištění je nutno trámy napustit biocidním a zároveň fungicidním přípravkem (preventivní přípravek proti dřevokaznému hmyzu, houbám, hnilobě a plísním – v našem případě to byl Bochemit ve třech nátěrech, se kterým vám rádi poradí v odborné prodejně).

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení, se v...

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde jsou také...

Nemůžu otevírat okna

Většina obav před instalací rekuperace je neopodstatněná. Na ty nejčastěji jsme se zeptali odborníků. Novostavby musí v současnosti splňovat podmínky pro zařazení do energetické třídy...

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D, K. No...

Tento vysavač budete chtít! Podívejte se, čím vším vám usnadní úklid

Většina domácností vysává podlahy jednou týdně při celkovém úklidu. Kdybyste ale měli vysavač po ruce okamžitě, když je třeba, vaše domácnost by vypadala jako...