Má výše výdělku vliv na schválení nebankovní půjčky?

Discover

Při schvalování žádosti o půjčku hraje roli mnoho faktorů, které ovlivní konečné rozhodnutí. Je tedy dobré se o svůj stav zajímat ještě před žádostí, aby nevznikaly zbytečné komplikace a nepříjemnosti.

Při žádosti o jakoukoliv půjčku platí, že si poskytovatel klienta kontroluje. Zjišťuje, zda bude schopný řádně splácet půjčku tak, aby to nebyl risk ani pro jednu stranu. Protože v případě neschopnosti splácet se klient může dostat do dluhové pasti a poskytovatel přijde o své peníze. Je to tedy výhodné pro obě strany.

Kontrola na základě bonity

Kontrola probíhá na základě ověřování bonity. Ta vyjadřuje důvěryhodnost a schopnost klienta dostát svým závazkům vůči společnosti, která mu půjčila peníze. U bonity poskytovatel půjček neposuzuje jen jedno kritérium. Jedná se o souhrn všech informací o vás a o vaší finanční situaci, jak současné, tak minulé. Musíme mít ale na paměti, že každá společnost má ta kritéria trochu jiná, a tedy u jednoho poskytovatele nemusíte uspět, ale u jiného můžete.

Které údaje bude poskytovatel požadovat?

Co vše tedy bude společnost poskytující úvěry zajímat? Jsou to především tyto informace:

  • Příjmy a výdajeNejdůležitějšími údaji, na základě kterých bude vás a vaši žádost poskytovatel posuzovat, jsou veškeré vaše příjmy a výdaje. Samozřejmě platí, že čím větší příjmy a nižší výdaje, tím lépe pro vás i pro poskytovatele.
  • Věk žadateleAno, i věk hraje velikou roli, především z toho důvodu, že u mladých lidí se předpokládá růst jejich příjmů v budoucnu. U starších lidí tato pravděpodobnost není tak vysoká.
  • Stávající závazkyMezi další údaje patří, jaké úvěry už máte a hlavně, jak je splácíte. Počítají se i kreditní karty a úvěry, které nepoužíváte. Ty dokážou velmi snížit vaši bonitu, a je proto nejlepší před žádostí o nový úvěr splatit a zrušit co nejvíce stávajících půjček, případně je konsolidovat.
  • Registry dlužníkůV neposlední řadě se kontrolují vaše záznamy v registrech dlužníků. Stačí, abyste párkrát zapomněli na datum splátky anebo na vcelku bezvýznamnou pokutu v MHD a zápis je hned na světě. Stejně tak kontrolou prochází vaše minulé žádosti o úvěr.

Nebankovní půjčka bývá zlatou cestou pro všechny, koho již odmítli. Zároveň je ale vhodná i pro ty, kteří s půjčkami ještě žádné zkušenosti nemají.

Můžu si svou bonitu vylepšit?

Ano, své skóre si jednoznačně vylepšit můžete. S věkem sice nic neuděláte, ale většinu ostatních kritérií jste schopni sami ovlivnit. Zkuste omezit své výdaje a naopak zvýšit příjmy. Nemusí se hned jednat o novou práci, ale i odměny a bonusy se počítají. A hlavně musíte být svědomití, vše platit řádně a zbytečně si nepůjčovat peníze ani nežádat o úvěry.

Sponsor

PR článek

Latest

Co všechno potřebuje bazén?

Zapuštěný bazén představuje nejen velkou finanční investici, ale také zásah do zahrady. Svůj prostor vyžaduje nejen bazén samotný, ale i technologie, doplňky, terasa a...

Nejlepší čaje na hubnutí: Tyto dokáží zrychlit metabolismus, spalování tuků a snížit krevní tlak

Některé čaje dokážou zrychlit metabolismus a tím i spalování tuků. Kupujte ale čaje kvalitní, nejlépe v čajovnách. Tam byste měli mít jistotu, že obsahují...

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla, že tvrdě...

Otec mi dal do života tuto jednu dobrou radu: Při rozvodu mi pomohla tak, jak by to nedokázalo nic jiného

Klára odjakživa toužila po obrovské rodině. Šťastném manželství bez problémů, dětech, které se na ni budou moci spolehnout a matce a otci, kteří na...

Vyzkoušela množství brigád a vyplatilo se, dnes si plní sen: Kristína se míchání vůní věnovala ve francouzském Grasse

Jak vznikla myšlenka vyrábět veganské sojové svíčky a kdo za samotnou značkou stojí?Již během studentských let na střední škole jsem byla aktivní prací pro...