Neodtékající kanalizace je problém, který není příjemný a také je poměrně častý. V mnoha případech si dokážete pomoci svépomocí. Ať už je to uvolnění odpadů chemickou cestou, například hydroxidem sodným (takzvaným krtkem), nebo mechanicky. Tím myslíme například užití zvonu nebo instalatérské pružiny. Pokud je ucpání větší, tyto metody zpravidla nepomohou. V tu chvíli je dobré si na pomoc zavolat odborníky. Ti zpravidla přispěchají s motorovou frézou nebo tlakovým vozem. Nasadí tak buď strojní frézování, nebo čištění tlakovou vodou. Jaký je v tom rozdíl?
U běžných „domácích“ ucpání, jako je toaleta, stoupačky, kuchyňský odpad a tak podobně, se obvykle využívá strojní čištění. Motorová fréza má na bubnu navinutou pružinu, která se postupně vsouvá do potrubí. Na jejím konci je hrot nebo vrták, který se otáčí dokola. Fréza je velmi výkonná a dokáže rozdrtit i pevné ucpání, případně na sebe dokáže namotat textilní ucpávku. Fréza je zcela mobilní a díky tomu se hodí k „nasazení“ ve většině prostor. Strojní čištění je vhodné spíše pro potrubí menších průměrů.
Pokud je ucpáné potrubí většího průměru, případně pokud je ucpávka skutečně silná, využívá se čištění tlakovou vodou. To probíhá za pomoci tlakového vozu nebo přívěsu, který si sebou veze zásobu vody a silným paprskem čistí kanalizaci. Typicky se jedná o ležatá potrubí nebo venkovní kanalizaci. Výhodou tlakového čištění odpadů je jeho velká účinnost a také šetrnost. Nevýhodou je, že nelze použít všude (je třeba přistavit tlakový vůz) a také je potřeba doplňovat vodu pro čištění. Existují také speciální recyklační vozy, které použitou vodu zpětně nasávají, přečistí a pošlou znovu do oběhu pro čištění. Vůz postupně ukládá pouze vyčištěné kaly v nádrži. Prakticky se tak jedná o recyklaci.