Zařídit novou koupelnu není levná záležitost. I když se vám z designové vany nebo originálních dlaždic nečekaně rozbuší srdce, nedejte se zmást. Funkčnost koupelny do značné míry určuje její uspořádání.
Velké sanitární prvky
Lidé často podlehnou trendům, a tak se stává, že se v malých koupelnách stále častěji objevuje velká volně stojící vana, která se do tak malého prostoru vůbec nehodí. Každý sanitární prvek by měl mít správné měřítko, jinak bude prostor působit stísněně. Vždy je třeba nechat mezi jednotlivými prvky dostatek místa nejen s ohledem na vizuální stránku, ale také pro pohodlný přechod a údržbu.
Otevřené dveře s výhledem na toaletu
Mít koupelnové dveře otevřené přímo na toaletu není ani stylové, ani zapotřebí. Schovejte záchod za dveře nebo jej umístěte na stranu tak, aby nebyl při otevírání dveří v koupelně zcela viditelný. Snažte se také o to, aby měl váš dům kromě koupelny spojené s WC i jednu samostatnou toaletu navíc, aby lidé nemuseli čekat na záchod, když se někdo sprchuje.
Moderní japonská koupelna
Mezi jednotlivými prvky i nábytkem by měla vládnout harmonie. Myslete na vhodné proporce, způsob otevírání i dostatek volného prostoru kolem nich. Zdroj: maxmax.cz
Příliš nápadité obklady
Někomu se mohou decentní obklady v neutrálních tónech zdát příliš nudné a bez nápadu, ve výsledku však bude celá koupelna působit jinak. Mnoho lidí s nadšením vybírá dlažbu či obklady ve výrazných vzorech a barvách a neuvědomí si, že později k základním prvkům přibudou také koberečky, osušky a mnoho jiných drobností, které prostoru dodají barvy.
Každý kus unikát
Líbí se vám baterie od jednoho výrobce, ale umyvadlo už máte sehnané levněji od jiného? Stejně tak toaletu a typ splachování, sprchový kout a sprchu vám dodali rozliční výrobci? Nedejte se zlákat akčními nabídkami a atraktivitou jednotlivých výrazných kousků, mnohem lepší bude pořídit si vše vždy od jednoho výrobce. Jen tak budete mít jistotu, že to bude vzájemně ladit z estetické i funkční stránky.
Nesprávné osvětlení
Lidé se často uchýlí k nástěnným světlům nad umyvadlem a jednomu stropnímu uprostřed. Výsledkem je příliš zářivá koupelna bez jakékoli atmosféry. Jasné stropní osvětlení vytváří stíny, takže když se podíváte do kosmetického zrcadla, je téměř nemožné nanést si make-up či oholit bradu. Atmosféru vytvoří podomítkové LED pásy – umístěte je pod umyvadlo, za zrcadlo či do výklenků.
Berte v úvahu svůj životní styl
Na správné rozložení armatury, nábytku a doplňků v koupelně mají velký vliv naše osobní hygienické a zkrášlovací rituály a pomůcky, které při tom používáme. Není na škodu předem si projít všechny věci, zjistit jejich množství (a lze jej i trochu zredukovat), změřit jejich velikost a zvážit jejich nejvhodnější umístění ještě dříve, než si navrhnete celkovou dispozici. Nikdo přece nechce dojít k bodu, že si vlastně vedle umyvadla nemá kam zavěsit ručník nebo že nejčastěji používané předměty má na opačném konci koupelny.
„V novém domě jsme si dopřáli dvě koupelny a neumím si to vynachválit. Pokud bych mohla vrátit čas, určitě bych je naplánovala už mnohem dříve.“
Monika pracuje jako konzultantka as manželem a dcerou žije v rodinném domě na západním Slovensku.
Žijeme v bungalovu, stěhovali jsme se sem před dvěma lety. Náš první rodinný dům byl velký, patrový, žilo nás tam pět. Můj manžel, já a naše tři děti. Dva starší synové však časem vyrostli, osamostatnili se. Oba odešli studovat do zahraničí. Dům nám už byl příliš velký as manželem jsme se shodli na tom, že nám bude lepší v menším. Náš první domov byl vlastně dům po babičce a koupelna v něm byla odjakživa jen jedna. Když jsme ho rekonstruovali, děti ještě nebyly na světě a netušila jsem, co nás čeká. Tehdy nám ani nenapadlo přemýšlet nad dvěma koupelnami. Samozřejmě, vše lze zvládnout is jednou, ale je pravda, že se dvěma máte větší komfort.
Redakce radí: Využijte moderní trendy a vylaďte interiér svého domu k dokonalosti.